top of page

2017 Mobil Reklam Harcama Araştırma Raporu Açıklandı!

Son dönemde yapılan pazarlama araştırmalarında reklam harcamalarının geleneksel mecralardan dijital mecralara kaydığı sıklıklıkla karşımıza çıkıyor. Son olarak MMA Türkiye (Mobile Marketing Association) ve Nielsen işbirliği ile hazırlanan "Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması 2017" 15 Mart'ta yayınlandı.

Rapora göre 2017 yılı içerisinde mobil mecralara yapılan reklam yatırımları bir milyar TL seviyesini aştı ve mobilin reklam pazarındaki payı, 1 milyar 205 milyon TL olarak gerçekleşti.

Display reklamlar, mobil reklamlar içerisinde yüzde 65’lik bir paya ve 783,48 milyon TL’lik yatırıma sahip oldu. Display ana başlığı altında yer alan Banner, Rich Media gibi gösterim veya tıklama bazlı reklamlara yapılan yatırım, 518,3 milyon TL seviyesinde oldu. Youtube, sosyal medya videoları ve lokal yayıncıların mecralarında yer alan videolar da dahil olmak üzere, Display reklam tipleri başlığı altında ele alınan video reklamlar, 265,2 milyon TL ile toplam yatırımlardan yüzde 22 pay aldı. Mobil arama motorlarına yapılan reklam yatırımları ise, 421,87 milyon TL olarak gerçekleşti.

Programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlar için yapılan yatırımların toplamı, 509,3 milyon TL olurken, Native reklam yatırımları 48,21 milyon TL olarak gerçekleşti.


Lokal yayıncılara 277 milyon TL düzeyinde mobil reklam yatırımı yapıldı.

2017 yılında mobilde Lokal yayıncılara 277 milyonun üzerinde yatırım yapılırken, bu yatırımların Premium reklamlarda gerçekleşen 206,9 milyon TL’lik kısmı karşılığında, 31 Milyar görüntülenme sayısına ulaşıldı. Premium satın almalarda reklam veren ya da medya ajansları reklam ağları ve yayıncılarla birebir görüşerek reklamın hedef kitleye uygun mecralar üzerinde çıkmasını sağlıyor.

Lokal yayıncılardaki Programatik reklam yatırımları ise 70,3 milyon TL olurken, 37,3 Milyar görüntüleme gerçekleşti.

Lokal yayıncılara yapılan toplam reklam yatırımı, Yayıncı ve Network Adserver raporlarından sağlanan dataların Nielsen AdIntel verileriyle karşılaştırılmasıyla elde edilen toplam gösterim adetleri baz alınarak ve ortalama rate card üzerinden hesaplanarak belirlendi. Öte yandan, mobil sosyal medya yatırımları da 325 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti.


2017 Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması raporu, mobil reklam gösterim adetleri ve yatırım tutarlarının yanı sıra; tercih edilen kanallar, önce çıkan reklam tipleri, sektörel dağılımlar gibi veriler içeriyor. Raporda mecra ve reklam tiplerine göre yatırım dağılımları ve gösterimler bilgilerinin yanı sıra, yatırım gerçekleştiren sektörlere ait bilgiler de yer alıyor.

Sektörün geleceğine yön verebilecek analizler içeren MMA Türkiye 2017 Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması raporunu, buradan indirebilirsiniz. 

Haber Kaynağı: DigitalAge

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page