top of page

6 Taktikte İçerik Pazarlamasında Başarı

Güncelleme tarihi: 14 Ağu 2019

Instagram hesabımızda paylaştığımız “Başarılı İçerik Pazarlaması Taktileri” serisinde yer alan püf noktalarına ve fazlasına ulaşabilmeniz için bir blog yazısı derledik. Hepimiz günlük hayatımızda birçok mesaja maruz kalıyoruz ve bu mesajlar bize içerikler üzerinden iletiliyor. Dolayısıyla, içerik pazarlamasında başarılı olmak için uygulanabilecek taktiklerden bahsetmeden önce “İçerik” ve “İçerik Pazarlaması” kavramlarını açmak, irdelemek gerektiğini düşündük.Peki, İçerik Nedir?

Türk Dil Kurumunun belirttiğine göre;

  • Bir şeyin içinde bulunanların bütünü,

  • Özlü veya yazılı anlatımda verilmek istenen öz, düşünce, duygu ve imgelerin bütünü

  • Bir kelimenin veya kavramın anlamı

  • Ruh gibi anlamlara sahip.

Biz de tüm bu anlamların ışığında şunu söyleyebiliriz;


“İçerik, birçok kanal üzerinden düşüncelerin farklı biçimlerle ifade edilmesidir.”


İçerikler; televizyonda, sokakta, Instagram’da, Facebook’ta, internet sitelerinde, e-postalarımızda ve daha birçok yerde karşımıza farklı şekillerde çıkıyor. Özellikle de bir markanın, işletmenin hikayesi, görselleri, ürünleri her şeyi başlı başına bir içerik oluyor. Çünkü; Tdk’nın da dediği gibi içerik ruhtur ve markanın ruhu içerikle oluşur.


İçerik Pazarlaması Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternetin yaygınlaşması ve dijitalleşme kavramı ile hayatımıza bolca giren içeriklerin, pazarlama ile buluşmasına içerik pazarlaması diyoruz. Pazarlama; kaba tabir ile bir markanın kendini, ürününü tanıtması ve bunu satışa çevirmesini sağlayan süreçler topluluğudur. Geleneksel adı ile tabir ettiğimiz dönemden çıkıp, dijitalleşen pazarlamada karşımıza temel olarak “İçerik Pazarlaması” çıkmaktadır.


Markaların; internet siteleri, mailler, sosyal medya postları, sponsorlu dijital reklamlar ile karşımıza çıkması, müşteride bağlılık yaratma, marka bilinirliği sağlama ve ürün satma çalışmasına “İçerik Pazarlaması” denmektedir. Etkili, estetik, müşteri ile bağ kurabilen içeriklerin sürekli olarak paylaşılması ve derlenmesiyle, müşterileri etkilemek, davranışlarını değiştirmek, satış yapmak ve markaya karşı bağlılık yaratmak temel amaçtır.


Başarılı İçerik Pazarlaması Yapabilmek İçin Taktikleri


1) Tesadüfen Başarılı Olunmaz

Tesadüfen başarıyı kısa bir süreliğine belki yakalayabilirsiniz, ancak gerçek başarı asla tesadüfen olmuyor. Tarihteki tüm örnekler de bu gerçeği destekliyor. İçerik pazarlamasında başarılı olmak için öncelikle; iyi bir araştırma yapmalı, hedef kitleyi tanımalı ve buna göre strateji oluşturmalısınız. Tabii, sadece bunları yapmak yetmiyor, stratejiyi denemek, uygulamak ve gerekirse değiştirmek, kısacası doğru olanı bulana kadar çok çalışmak şart. Doğru olanı bulduğunuzda, başarı sizin için ulaşılabilir oluyor.


2) Kendinizi Tekrarlamayın.


Her içeriğiniz birbirine benzemesin. Her şey markanızla bağdaşmasın ve tek derdiniz satış yapmak olmasın. İnsanlara bir fayda sunmadan, sadece “Bizi tercih edin!” demek ne göze ne kulağa, ne de akla çok hitap etmiyor. Markanızın hikayesini, ürünlerinizin iyi yönlerini, hatta sizinle alakası olabilecek başka bir ürünü içeriklerinize taşıyın. Örneğin; buzdolabı satan bir marka iseniz, ürünlerinizin soğutma ve sebze-meyveleri taze tutma sürelerini anlattığınız bir içerikten sonra, bir yemek tarifi verebilir, bu tarifi buzdolabınızda ne kadar süre saklayabileceklerini dipnot olarak düşebilirsiniz.


3) Güncellenin


Her şey çok hızlı değişirken, siz asla geride kalmayın. Önemli günleri paylaşabilir, sektörünüzle ilgili haberlere içeriklerinizde yer verebilirsiniz. Ayrıca, bir internet siteniz yok ise; mutlaka internet sitesi sahip olun. İnternet sitenize de “blog” kısmı eklemeyi unutmayın. İçeriklerinizi, blog yazısı şeklinde üretip; güncellemek, tekrar paylaşmak size artı olarak geri dönecektir.


4) Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var


Tek başınıza çabalamak, sizi çok fazla yorabilir. Bu noktada devreye, paylaşmak ve destek olmak kavramları giriyor. Yaptıklarınızı paylaşın, içeriklerinizde sektörünüzle alakalı olan başka insanlarla iş birliği yapın. Çekilişler ve etkileşim getirecek içeriklere yer açın. Böylelikle, bir win-win yani iki tarafı da karlı çıkartacak bir kazan kazan durumu sağlarsınız. Ayrıca insanlara ulaşma hızınız da artar.


5) İstatistikler Her Şeydir


İçeriklerinizin geri dönüşlerine, istatistiklerine mutlaka düzenli olarak bakın, veriler çıkartın ve o verileri analiz edin ya da ettirin. Bu kısım çok önemli; çünkü ölçemezseniz yönetemezsiniz. Hazırladığınız hangi içerik size en iyi dönüşü sağlamış, insanlar neyi sevmiş görmeniz gerekiyor. Başarılı bir içerik stratejisi ve devamlılığı en sağlıklı bu şekilde sağlanır.


6) Kanallara Değer Verin.


Her içerik, her yerde kullanılmaz. Her mecranın farklı bir dinamiği vardır. Elbette içeriklerinizi, farklı farklı mecralarda paylaşın. Ancak her durumda aynısını paylaşmak doğru olmaz. Özellikle; Instagram’daki fotoğraf ölçüsü ile Facebook’taki fotoğraf ölçüsü bile farklıyken… İçeriklerinizi, mecraya göre uyarlayın. Eğer bir YouTube içeriği çıkarttıysanız, bunu kolaylıkla Facebook ve Twitter’da paylaşabilirsiniz. Ancak video büyük ihtimalle Instagram’a uygun olmayacaktır. Bu nedenle, içeriğinizi kanala göre uyarlayın. Belki daha fazla zaman harcayacaksınız, ama estetik ve iyi bir görüntü için buna değeceğine eminiz! 

İçerik Pazarlamasının oldukça geniş bir yelpazesi olduğunu biliyoruz, bu nedenle sizler için en temel ve her yerde işinize yarayabilecek taktikler paylaştık. Şimdi, öğrendiklerinizin ışığında kendinizi denemenin ve başarıya giden yolda yürümenin tam zamanı!


Bu konuda tek başınıza olmak size zor gelecekse, iletişim bilgilerimiz sitemizde mevcut! Her zaman bizimle iletişime geçerek sorularınızı sorabilir, birlikte çalışma talebinizi iletebilirsiniz.Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page