top of page

Instagram Beğenileri Kaldırılınca Ne Olacak?


Yazımızı okumaya başlamadan önce size hemen kısa bir soru soralım:

Bir gün içerisinde kaç kez sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsunuz?

Peki, başka bir soru soralım:

Gün içerisinde sosyal medya hesaplarında ne kadar süre geçiriyorsunuz?

Siz söylemeden biz söyleyelim :)


Statista tarafından yapılan araştırmaya göre 2018 yılında bir kişi ortalama 136 dk.sını sosyal medyada geçirmiş, üstelik de gün içerisinde herhangi bir sosyal medya uygulamasına 10 kereden fazladan bakarak. (İtiraf edelim, biz bu ortalamayı yukarı çekiyoruz. :))Sosyal medyanın hayatımızda bu kadar büyük yer kaplaması, sosyal bir varlık olan bizlerin sosyalleşme şeklini de etkiledi. Artık, paylaştığımız fotoğrafların aldığı beğeni kadar popüler, yapılan yorumlar kadar akıllıyız. Hal böyle olunca dışarıdan bakınca mükemmel ama içten içe yalan hayatlar yaşayan insanlarla doldu etrafımız. Bu durumun yarattığı sosyal sorunlar belli bir boyuta gelmiş olacak ki Instagram bu konuyu ciddiye almaya ve kullanıcılarının güvenliğini, akıl sağlığını ve ruhsal dengelerini korumak adına bir takım adımlar atmaya karar verdi.


Bunlardan birisi de Instagram Beğenilerini kaldırmak. Şu ana kadar 7 ülkede test aşamasında olan bu uygulama olumlu sonuçlar göstermiş olacak ki Instagram, beğenilerin kaldırılmasını Amerika'ya kadar genişletme kararı aldı.


Bu giriş ile "Instagramın beğenileri neden kaldırdı?" sorusuna cevap vermiş olduk.

Gelelim şimdi bizi asıl ilgilendiren kısmına?


Beğenilerin kaldırılması işletme, marka ve influencerları nasıl etkileyecek?

İşte beğenilerin kaldırılması ile ilgili bilmeniz gereken her şey:


1. Beğeniler Nereye Gitti?

Öncelikle beğenilerin hiç bir yere gitmediğinin altını çizelim. Beğeniler hala var! Ancak başka birisinin hesabına baktığınızda paylaştıkları içeriklerin ne kadar beğeni aldığını sayı olarak göremeyeceksiniz, buna rağmen kendi içeriklerinizin kaç beğeni aldığını görmeye devam edeceksiniz.

Başka birisinin hesabına baktığınızda "@sm4rtsolutions ve diğerleri beğendi" olarak göreceksiniz. Sadece kaç kişinin beğendiğini gösteren sayıyı görmüyor olacaksınız.


2. Beğeniler Önemini Kaybedecek (mi?)

Bir çok kişi, bu değişiklikten sonra beğenilerin bir önemi olmadığını söylese de bu doğru değil. Beğeniler hala önemli. Çünkü insanlar markanıza ait içerikleri beğenmeye ve beğenirlerse yorum yapmaya, nihayetinde de ürün ve hizmetlerinizi satın almaya devam edecekler. Dolayısıyla nasıl olsa beğeniler görünmüyor diye insanların içeriklerinizi beğenmeyi bırakacağını düşünmeyin. Hala içeriklerinizi onların beğenmesi için hazırlıyor olacaksınız.


3. Yorumlar Daha Önemli Bir Hale Gelecek!

Beğeni sayılarının ortadan kalkması, bir etkileşim göstergesi olarak yorumlara daha fazla dikkat edeceğimiz anlamına geliyor. Aslına bakarsanız bu iyi bir şey, çünkü takipçilerinizden aldığınız yorumla bir sohbet başlatmanız telefon ekranına yapılacak iki tıklamadan daha kıymetli. Tam bir kazan-kazan durumu!

4. Influencerlara Ne Olacak?

Aslında hiç bir şey olmayacak.

Eğer bir influencersanız ve beğenileriniz görünmeyeceği için markaların size ulaşmayacağını düşünüyorsanız üzülmeyin, hala takipçi sayılarınız, gönderi yorumlarınız ve hazırladığınız içeriklerle öne çıkma ve farkedilme şansınız var.


5. Instagram Bunu Daha Çok Reklam Verilmesi için mi Yapıyor?

Bu hareketin aslında reklam gelirlerinin ya da reklam veren hesap sayısının arttırılması ile bir ilgisi yok. Çünkü reklam da verseniz beğeni sayıları görünmemeye devam edecek. Yazımızın başında da açıkladığımız gibi Instagram bunu kullanıcılarının öz güvenlerini ve ruhsal sağlıklarını korumak için yapıyor, ki bu da bu platformu yaratmanın sosyal sorumluluğu.


Sonuç olarak Instagram topluluğunun iyiliği için yapılan bu hareket, daha iyi ve değerli içerikler üretmek ve markaların hedef kitlelerine doğru bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için bir fırsat. İyi değerlendirmenizi öneririz :)Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page