top of page

Instagram Hikayeleri: Hangi Metrikler Önemli?


#InstagramHikayeleri 24 saatte kaybolsa da istatistikleri doğru anlayarak ve yorumlayarak hikayelerinizin kalıcı bir etki yaratmasını sağlayabilirsiniz. Markalar için Instagram Hikayelerinin etkisi ve gücü kanıtlanmış durumda; en çok görüntülenen hikayelerin üçte biri markalara ait, daha da önemlisi kullanıcıların %39'u Instagram Hikayelerinin onları markaya ya da ürüne daha yakınlaştırdığını söylüyor.

Instagram akışının en üstünde yer alması, yukarı kaydırma özelliği, interaktif gif etiketleri ile Instagram Hikayeleri, marka bilinirliği yaratma, trafik çekme, etkileşimi arttırma ve satışa yönlendirme konusunda markalar için ana mecra haline gelmiş durumda!


Hikayelerin istatistiklerini ölçmeyi ve onlardan anlamlı sonuçlar çıkarmayı öğrenerek, işletme hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak daha başarılı içerikler üretebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri İstatistiklerini Görüntüleme Instagram hikayelerinin istatistiklerini görüntülemenin bir çok yöntemi var. Bu yöntemleri tek tek ele alacağız ama önce hesabınızın bir işletme hesabı olması gerekir. İşletme hesabınız yoksa içeriklerinizin istatistiklerini de görüntüleyemezsiniz. (Instagram hesabınızı işletme profiline nasıl çevireceğinizi öğrenmek için tıklayın.)

Instagram Hikaye İstatistikleri Nasıl Görüntülenir?

 1. Instagram uygulamasında profilinize gidin.

 2. Sağ üst köşedeki menüye tıklayın.

 3. İstatistiklere girin.

 4. Hikayelere ulaşmak için aşağıya kaydırın.

 5. Tümünü Gör'e tıklayarak son 14 günde yayınlanan hikayelerinize ulaşın.

 6. Gösterim, erişim, takip gibi metrikleri seçerek ne kadar etkileşim aldığınıza bakın.


7. Hikayelerden birisine tıklayın ve daha detaylı analiz için ekranı yukarı kaydırın.

8. Eğer bir anket, soru-cevap ya da farklı bir interaktif etiket kullandıysanız sonuçları görmek için göz ikonuna tıklayın.Instagram Hikayelerinin İstatistiklerini Anlamak Instagram hikayelerinden elde edeceğiniz iç görüler 3 kategoriye ayrılmaktadır: Keşif, Gezinme ve Etkileşimler


Keşif

 • Erişim: Hikayenizi gören hesap sayısıdır. Tahmini bir rakamdır.

 • Gösterim: Hikayenizin kaç geç görüntülendiğini ifade eden sayıdır. (Tekrar gösterimler dahildir.)

Keşif istatistikleri neden önemli?

İnsanlar instagramı yeni markaları keşfetmek için kullanıyor.

Facebook tarafından yapılan bir araştırmaya göre kullancıların %62'si bir markaya, Instagram hikayesini gördükten sonra daha fazla ilgi gösteriyor.

Erişim ve gösterim rakamlarını, takipçi sayınız ile karşılaştırarak hedef kitlenizin ne kadarının hikayelerinizi gördüğünü ölçebilirsiniz.

Öneri: Instagramın son dönemde yayınladığı stickerları kullanarak hikayelerinizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz. Çünkü bir hashtag ya da konum etiketi kullandığınızda, hikayenizin keşfette ya da ilgili çıkartmanın hikayelerinde görünmesi daha olasıdır.

Özellikle bir küçük işletme sahibiyseniz, Instagram Hikayelerinde yer alan Küçük İşletme Desteği, hediye kartları, yemek siparişi çıkartmalarını kullanmanızı öneririz.


Kaynak: Instagram

Gezinme

 • İleri Dokunma: Birinin bir sonraki hikayeye dokunma sayısı.

 • Geri Dokunma: Birinin bir önceki hikayeyi görmek için geri dönme sayısı.

 • Sonraki Hikayeye Kaydırma: Birinin bir sonraki hikayeye geçme sayısı.

 • Hikayeden Çıkış: Birinin hikayenizden kaç kez çıktığı.

 • Gezinme: Hikayenizle birlikte gerçekleştirilen Geri, İleri, Sonraki Hikaye ve Çıkış işlemlerin toplamı.

Gezinme İstatistikleri Neden Önemli?

Gezinme istatistikleri içeriklerinizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmenize yardımcı olur. Eğer hikayelerinizi görenlerin çoğu çıkış yapıyor ya da bir sonraki hikayeye geçiyorsa bu içeriğinizin hedef kitlenizi iyi yakalamadığı anlamına gelir. Diğer yandan geriye dönülen içerikler izleyicilerin tekrar bakmayı isteyecekleri kadar dikkatini çekmiş demektir. Ayrıca bu içerikler öne çıkan hikayelerinizde kullanmak için değerlendirilebilir.


Etkileşimler:

 • Profil Ziyaretleri: Profilinizin hikayenizi görüntüleyen biri tarafından görüntülenme sayısı.

 • Yanıtlar: Hikayenize cevap veren insanların sayısı.

 • Takipler: Hikayenizi görüntüledikten sonra sizi takip eden hesap sayısı.

 • Paylaşımlar: Hikayenizin paylaşılma sayısı.

 • Website Ziyaretleri: Hikayenizi izledikten sonra profilinizdeki bağlantıyı tıklayan kişi sayısı.

 • Çıkartma Tıklamaları: Hikayenizdeki konum, hashtag, söz veya ürün etiketlerindeki tıklama sayısı.

 • Aramalar, Mesajlar, Emailler, Yol Tarifleri: Hikayenizi görüntüledikten sonra bu işlemlerden birini yapan kişi sayısı.

 • Ürün Sayfası Görüntülemeleri: Hikayenizdeki ürün etiketleri aracılığıyla ürün sayfalarınızın aldığı görüntüleme sayısı.

 • Ürün Etiketi Başına Ürün Sayfası Görüntülemeleri: Hikayenizdeki her bir ürün etiketi için bir ürün sayfasının görüntülenme sayısı.

 • Etkileşimler: İnsanların hikayenizi görüntüledikten sonra gerçekleştirdiği toplam işlem sayısı.

 • Etkileşim İstatistikleri Neden Önemli? Hedefleriniz arasında etkileşim veya başka eylemleri arttırmak varsa, etkileşim istatistikleri, onlara ulaşmadaki başarınızı ölçmenize yardımcı olur.

 • Eğer hedefiniz daha fazla takipçi kazanmaksa, profil ziyaretlerini takipçi kazanımları ile kıyaslayın.

 • Hikayeleriniz ile web sitenize trafik mi yönlendirmek istiyorsunuz? Bu durumda web sitesi ziyaretleri size hikayelerinizin bu konuda ne kadar başarılı olduğunu gösterecektir.

Öneri: Hikaye içeriklerinizi hazırlarken her içerik serisinde, işletme hedefinize ulaşmanızı sağlayacak tek bir eylem çağrısına odaklanın.

Facebook tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Eylem Çağrısına vurgu yapan hikayeler, %89 dönüşüm oranına sahiptir.

Dolayısıyla, etiketlerle ya da tasarımınızla eylem çağrınıza vurgu yapmaya özen gösterin.


Instagram hikayelerinizi istatistiklerin ışığında değerlendirmek size ulaşacağınız hedefler konusunda yardımcı olacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi hazırladığınız her içeriğin sosyal medya hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacağından emin olun.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page