top of page

Instagramda Hayatınızı Kolaylaştıracak 6 İpucu

Ülkemizde 33 milyon kullanıcısı bulunan Instagram’ın hayatımızdaki yeri giderek artmaya başladı. Kullanıcılar tarafından her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlayan Instagram’da en iyi paylaşımı yapmak ve en güzel profile sahip olmak için yarışır hale geldik. Özellikle sunduğu imkanlarla sosyal medya pazarlamasında önemli bir yere sahip olan Instagram’ı kullanan markalar ve influencerlar için başarılı bir Instagram profiline sahip olmak çok daha önemli artık. Bu nedenle birçok kullanıcı Instagram’ı kullanırken hayatını kolaylaştıracak uygulamalar ve onlara yardımcı olacak bilgiler arıyor.

Biz de SM4RT Solutions olarak markaların ve influencerların hayatını kolaylaştıracak Instagram tüyolarını 6 maddede topladık. Keyifli okumalar!


Instagram Feed Planlayıcı

Yapacağınız paylaşımı zamanlamak ve paylaşmadan önce profilde nasıl duracağına bakmak için feed planlayıcı bir uygulamayla çalışmak iyi olacaktır. Böylelikle zamandan kazanabilir, profilinizin nasıl gözükeceğini önceden görebilirsiniz. Bu konuda önerebileceğimiz uygulamalar:

Later: 2014 yılında piyasaya sürülen ilk sosyal medya planlayıcısı olarak kurulan Later, sosyal medya stratejinizi düzene koymaya yardımcı olur, böylece kendinizi daha fazla satış ve başarı için odaklayabilirsiniz. Özelliklerimiz görsel programlama, medya yönetimi, pazarlama ve analize odaklanmaktadır.

Preview: Ücretsiz olarak kullanılan Preview ile Instagram için sınırsız fotoğraf, video ve albüm paylaşımı planlayabilirsiniz.

Planoly: Instagram için görsel bir düzenleyici olan Planoly ile etkili paylaşımlar yapmanız için editörlerin ve tasarımcıların bakış açısı ile dizayn edilmiş bir uygulama.


Hashtag Bulucu

Instagram’da bir hashtag, bir topluluk demektir. Bu nedenle, kullanacağınız iyi bir hashtag (#) sizi binlerce insanla buluşturabilir, marka bilinirliğinizi arttırabilir, ürün ve hizmetlerinizin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayarak satışlarınızı arttırabilir. Bunun için de markanıza ve işletmenize uygun, trend olmuş hashtagleri bulmalı ve kullanmalısınız. “Hashtag Bulucu” bir uygulama bu konuda size yardımı olacaktır. Doğru hashtagleri bulmak için önerebileceğimiz uygulamalar;

Brand24: Sosyal medyada, web sitelerinde, bloglarda, tartışma forumlarında ve halka açık diğer kaynaklarda çevrimiçi olarak etiketleme işlemlerinizi izler ve analiz eder. Trend olan hashtagleri listeleyerek sizin için en uygun olanları önerir.

Hashtagfy: Sosyal medyadaki başarınızı en üst düzeye çıkarmak için en iyi hashtag'ları ve etkileyicileri anında belirlemenize yardımcı olur.


Hashtag Grupları Planlayıcısı

Bu özelliğe önizleme programlarının bazıları sayesinde ulaşabilirsiniz. Kullandığınız iyi hashtagleri gruplayabilir ve kaydedebilirsiniz. Bu da çoğu fotoğrafta aynı hashtaglerin rahatlıklıkla kullanılmasını ve böylece zamandan kazanmanızı sağlar. Later özellikle önceden kaydedilmiş hashtagleri kullanmanız için iyi bir uygulama...


En İyi Fotoğraf Uygulamaları:

Fotoğraflarda kullanacağınız filtreler, ışık, kontrast ve dikkat çekici efektler gibi daha birçok ayarlama paylaşacağınız içeriğin göz alıcı olması ve yüksek etkileşim alması açısından çok önemli. Bu uygulamalara örnek olarak ise; VSCO, Snapseed ve Enlight olacak. Denediğinizde farkı göreceğinize eminiz.


Instagram Analytics

Sosyal medya pazarlamasının bu kadar önemli olmasının en önemli nedeni geleneksel pazarlamadan farklı olarak paylaştığınız her içeriğin performansını ve aldığı etkileşimi ölçebiliyor olmanız. Takipçi artış hızınızdan içerik performansınıza, etkileşim oranınızdan web sitesine çektiğiniz trafiğe kadar her şeyi ölçmeniz ve sosyal medya stratejinizi ve üreteceğiniz içerikleri buna göre şekillendirmeniz mümkün, çünkü ölçemezseniz yönetemezsiniz. Bütün bunları yapabilmeniz için bazı uygulamalara ihtiyacınız var. Hooutsuite, Crowdfire, Buffer ve Later sosyal medya analizi için kullanabileceğiniz bazı uygulamalar.

Sosyal Medya Ajansları

Sosyal medya pazarlamasında markanızın rotasını belirlemek, buna göre taktikler geliştirmek emek ve zaman ister. Eğer sosyal medya yönetiminde başarılı olmanız için gereken zaman ve enerjiyi işinizi geliştirmek için harcamak istiyorsanız o zaman sosyal medya pazarlamasını sizin için tamamen kolaylaştıracak ve işinizi büyütmeye odaklanmanıza fırsat verecek bir iş ortağına ihtiyacınız var. Bir sosyal medya ajansı ile çalışmak size bu konuda kolaylık sağlayacaktır. Bunun için size tek bir sosyal medya ajansı önerebiliyoruz; SM4RT Solutions, çünkü yalnızca kendimize kefiliz! 😊

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page