top of page

5 Adımda Takipçilerinizi Müşteriye Dönüştürün

Instagram'da varlık gösteren birçok markanın, takipçi sayısına kıyasla ya çok az müşterisi olduğunu ya da hiç müşterisi olmadığını duyuyoruz.

Üstelik bu markaların birçoğu

 • Hedef kitlelerini iyi tanıyorlar.

 • Onlara, ihtiyaç duyacakları bir ürün ya da hizmet sunuyorlar.

 • Paylaşımlarına harekete geçirici bir cümle ekliyorlar ve

 • Her gün hikayelerde ya da akışta markalarını bir şekilde gösteriyorlar.

Ama bütün çabalarına rağmen kendilerini boşa kürek çekiyormuş gibi hissetmekten de alıkoyamıyorlar.

5 Steps for Converting Followers to Clients

Öncelikle 2 konuyu baştan netleştirelim:

 1. Yaptığınız iletişim sayesinde markanızla tanışan herkes, hemen markanızdan ürün ya da hizmet satın almayabilir. Dolayısıyla, "O kadar reklam veriyorum, bir sürü insana ulaşıyorum yine de kimse alışveriş yapmıyor." diye şaşırmayın. Çünkü bu çok normal.

 2. Diğer bir konu ise bütün takipçilerimizin potansiyel müşterilerimiz olduğunu sanmamız. Oysa ki sosyal medyada, markaları takip eden kişiler farklı sebeplerle ilgili markayı takip ediyor olabilir. Bazıları ilham alıyordur, bazıları rakiptir, bazıları sektör içinden bir paydaştır, bazıları tanıdıktır, bazıları potansiyel iş ortağıdır, bazıları da müşteridir.

Bireylerin bir ürün ya da hizmet satın almaya karar verirken geçtiği bazı aşamalar vardır.

Bu satın alma yolculuğunda ve karar verme süreçlerinde birçok faktör devreye girer. Bunu bilerek içerik üretmek "Takipçiyi Müşteriye Dönüştürmenin Anahtarı"dır.

Eğer işletme hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir içerik stratejisi geliştirdiyseniz zaten işin büyük bir kısmını yapmışsınız demektir.Geriye sadece adım adım takipçilerinizi sizden ürün ya da hizmet satın almaya ikna etmek kalıyor. İşte takipçilerinizi müşteriye dönüştürmenin 5 basit adımı:


1. Fayda Sunan İçerikler Hazırlamak:

Takipçilerinizin dikkate değer bulacağı, sektörünüzle ya da alanınızla alakalı yaşadıkları bir soruna bir çözüm sunan, ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri sağlayan ve yol gösteren öneriler paylaşın.


Böylece takipçileriniz

 • Size güven duymaya başlar,

 • İçeriklerinize değer verir,

 • Yönlendirmelerinizi dikkate alır,

 • Ürün ya da hizmetlerinizle yakından ilgilenir,

 • Uzun vadede takipçilerinizi müşteriye dönüştürmeniz kolaylaşır.

2. Instagram Profilini Optimize Etmek:

Optimize edilmiş instagram profili, sayfanızı ziyaret edenleri > takipçiye, takipçilerinizi de > müşteriye dönüştürmenize yardımcı olur.

Optimize edilmiş bir instagram profilinde;

 • Marka olarak sunduğunuz değer (ürün & hizmetin ne olduğu) nettir.

 • Anlaşılması kolaydır.

 • Ziyaretçileri doğru bir şekilde yönlendirir.

 • Öne çıkan hikayeler rastgele değil, stratejik bir şekilde oluşturulmuştur.


Buraya kadar anlattıklarımızı yapmak zor geliyorsa Birebir Danışmanlık ve Go SM4RT Programlarımıza göz atabilirsiniz. Markasının sosyal medya hesabını sizin gibi kendisi yöneten girişimciler için hazırlanmış bu iki hizmet, sosyal medya yönetimi yaparken hayatınızı kolaylaştırmak için tasarlandı.

Devam edelim...


3. Daha Yakından İletişim Kurmak:

Takipçilerinize, yaptığınız iş ya da ürününüzle ilgili ücretsiz bir şeyler sunarak onlardan iletişim bilgilerini sizinle paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

SM4RT Solutions instagram profilini ziyaret eden takipçilerimizin her zaman ücretsiz olarak indirebileceği, hashtagler ile ilgili hazırladığımız Ücretsiz Hashtag Rehberi, bize e-mailler üzerinden onlarla birebir iletişime geçmemiz için bir fırsat sunuyor.

Siz de kendi alanınızla ilgili hedef kitlenizin ilgisini çekecek, ücretsiz bir şey sunabilir ve böylece daha sonradan birebir iletişime geçeceğiniz potansiyel müşterilerinizden oluşan bir liste oluşturabilirsiniz. Win Win!

Potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacak içerik fikirlerine ihtiyacınız varsa, aşağıdaki liste yardımcı olacaktır:

 • E-bülteninize abone olanlara alışverişlerinde kullanabilecekleri bir indirim kuponu sunabilirsiniz. İndirim kuponlarını herkes sever :)

 • Sunduğunuz hizmetin bir bölümünü paylaştığınız bir rehber ya da e-kitap paylaşabilirsiniz.

 • Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek, hizmetinizin bir parçası olan ücretsiz bir webinar düzenleyebilirsiniz: Biz de dönem dönem girişimciler için ücretsiz webinarlar düzenliyoruz. Katılımcılar bir kayıt formunu doldurarak ücretsiz bir şekilde webinara katılabiliyorlar. Daha sonra webinarımıza kayıt olan girişimcilere, hizmetlerimizi anlatan ya da sosyal medyayla ilgili ipuçları sunan e-bültenler göndererek kesintisiz bir iletişim kurmaya çalışıyoruz.

 • Yapacağınız bir etkinlik/eğitim/webinar'a belli sayıda kişinin ücretsiz bir şekilde katılmasını sağlayabilirsiniz.

 • Ürünlerinizden birisinin deneme boyunu önerebilirsiniz.

 • Tadım / deneme günlerine davet edebilirsiniz.

4. IG Hikayelerini ve DM'leri Kullanmak:

Instagram özellikle sunduğu araçlar ile markalar için başlı başına harika bir pazarlama aracı, yeter ki işletme hedeflerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak bir içerik stratejisi ile kullanın.

Strateji demişken; günü kurtaran bir sosyal medya yönetiminin ötesine geçmek ve işletme hedeflerinize hizmet eden bir sosyal medya pazarlaması yapmak istiyorsanız, büyümek sizin için takipçi sayınızın artmasından çok daha fazlasıysa, Girişimciler için özel olarak tasarlanmış Go SM4RT Programımıza mutlaka göz atmalısınız.

Eğer işletme hedeflerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak bir içerik stratejiniz varsa Instagram'ın sunduğu araçları kullanarak takipçilerinizi müşteriye dönüştürmeniz çok daha kolay. Özellikle IG hikayeleri ve DM'ler bunun için harika bir araç ve çok yakın zamanda biz de Instagram hesabımızda, Instagram Hikayelerini ve hikaye çıkartmalarını kullanarak hem etkileşiminizi yükseltip hem de takipçilerinizi birer potansiyel müşteriye nasıl dönüştürebileceğinizi anlattık. Göz atmak isterseniz içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.5. Satın Almaya Teşvik Etmek:

Online ürün ya da hizmet satışı son dönemde çok artmış olsa da, yine de potansiyel müşterilerinizi mağazanıza çekmek ve satın almayı gerçekleştirmelerini sağlamak için onları biraz teşvik etmeniz gerek. Bunun için ihtiyacınız olan:

 • Takipçilerinizi satın almanın gerçekleştiği alana yönlendirmek için bir web sayfası ya da ortak pazar yerindeki (etsy, trendyol gibi...) mağazanızın linki,

 • Ürün ya da hizmetin satışını kapatmak için onları ikna edecek bir şey, örn: kargo bedava, 2. ürüne indirim, bir tane alana mini boy hediye, erken rezervasyon ya da ön kayıt indirimi vs. gibi...

Tabii ki tüketicilerin satın alma yolculuğunu bilmeniz, onları satın almaya iten faktörleri anlamanız ve işletme hedeflerinizi gerçekleştirecek bir stratejiye & marka konumlandırmasına sahip olmanız durumunda, önerilerimizin sonuçlarını daha hızlı alacaksınızdır.

Eğer içerik stratejisi oluşturma, marka konumlandırması yapma, görsel kimlik yaratma konusunda deteğe ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizin için harika çözüm önerileri sunabiliriz. :)

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page